GP Skotska a ICH Walesu

Devátá místá ve smíšené čtyřhře

Po turnaji v Praze jsem v pondělí ještě trénoval s reprezentací v Nymburku a v úterý ráno jsem letěl do skotského Glasgow, kde jsem se zúčastníl svého druhého Grand Prix v životě. Ve středu ráno se hrála kvalifikace, kterou jsem hrál ve dvouhře. Od čtvrtka se pak hrála hlavní soutěž, kde jsme s Kateřinou Tomalovou nastoupili ve smíšené čtyřhře.

Ve středu kolem desáté hodiny ranní jsem nastoupil na kurt číslo jedna k úvodní dvouhře. Mým soupeřem byl Angličan Ross Green. Oba sety jsem nezahájil vůbec špatně, se soupeřem jsem se tahali bod po bodu až do přestávky. Po přestávce jsem začal dělat více chyb z mé rozehrávky, kterou jsem se snažil hrát aktivně dolu. Nakonec jsem zápas prohrál 14:21, 13:21 a s dvouhrou jsem se na turnaji rozloučil.

Ve čtvrtek jsme mezi čtvrtou a pátou hodinou odpoledne měli s Katkou nastoupit ve smíšené čtyřhře proti Australskému páru, ale nakonec se Australané na zápas nedostavili a my tak postoupili bez boje do druhého kola. Tam nás čekal první nasazený německý pár Michael Fuchs/Bigit Michels. Zápas to nebyl vůbec špatný, hodně zkušená německá dvojice sice vedla 0:6, protože jsme se báli rozehrávek, ale do přestávky jsme snížili skóre na 7:11 a hra se vyrovnávala. Dokázali jsme se prosadit na síti a potom následně v útoku. Němci ale ukázali svou sílu po přestávkách postupně hru od začátku zrychlovali a my na ni nereagovali. Po setech 14:21 a 14:21 jsem nakonec odešli z kurtu poraženi.

Ve Skotsku jsem se neplánovaně rozhodl po konzultaci s trenérem Radkem Votavou zůstat až do neděle a vůbec se nevracet před turnajem ve Walesu domu. V pátak a v sobotu jsem byl na tréninku v hráči, kteří na turnaji také vypadli a chtěli trénovat. V neděli jsem se letecky přesunul do Cardiffu, dějiště Walesh Open. V ponděli a v úterý jsem dvoufázově trénoval s Walešankou Clarisou Turnej a jejím trenérem Matthewem Hougsem.

Ve středu jsem nastoupil do kvalifikace ve dvouhře, kde mě čekal Angličan Luke Pearce. Na začátku zápasu jsem byl hodně nervózní a dělal spoustu jednoduchých chyb, které jsem ale kompenzoval výtěznými údery z vrchní části. Po celý set jsem o dva, tři body prohrával, ale v koncovce jsem pak osmi body v řadě set otočil v vyhrál ho 21:16. Druhý set už jsem měl od začátku pod kontrolou a dokázal jsem navázat na výsledek prvního setu. Druhý set jsem vyhrál 21:16.

Ve druhém zápase, který jsem hrál okolo šesté hodině večerní, jsem se utkal opět s dalším Angličanem. Tentokrát vysoký James Farmer stál na druhé straně sítě. Po celý zápas jsem měl obavy z jeho výšky, kterou, jak ukázal v prvním setu, dokázal využít. Hodně jsem soupěři pouštěl balóny do zadu, které mu padaly všechny na čáru. První set jsem v koncovce prohrál 18:21. Ve druhém setu to bylo podobné, stále jsem soupeřův náskok dotahoval. V koncovce setu se mi přes dobrou rozehrávku u sítě podařilo dostat do aktivní hry, ze které jsem vždy vyšel výtězně a tím druhý set otočil na 21:18. Ve třetím setu jsem byl na kurtu lepší. Dařila se mi ta hra, kterou jsem vyhrál druhý set a soupeř pomalu nevěděl, co dělat. Jenomže za stavu 14:10 se stalo něco, co jsem asi ještě nezažil. Soupeř mi dal 10 bodů v řadě z toho 6 prasat. Vůbec jsem nevěděl, co dělat, jak hru změnit, v té době jsem potřeboval trenérskou pomoc. Set jsem nakonec prohrál 15:21 a tímto pro mě dvouhra ve Walesu skončila.

Ve smíšené čtyřhře s Kateřinou Tomalovou nás ve čtvrtek v hlavní soutěži čekal anglický pár Martin Drabble/Rachel Vickers, se kterým jsme si ale velmi rychle poradili a za 15 minut po setech 21:12, 21:9 tak postoupili do dalšího kola. Tam jsme se utkali s čtvrtou nasazenou ruskou dvojicí Kargaev/Bolotova. Zápas nám vůbec nesedl. Oba jsme se na kurtu trochu hledali. Katce zůstávaly balony na raketě a já jsem zase nepřesnýma rozehrávkama soupeřům akorát nahrával. Po setech 12:21 a 12:21 jsme tak nakonec obsadili konečné 9. místo.

Na turnajích ve Skotsku a ve Walesu jsem byl bez trenéra Radka Votavi, se kterým jsem byl ale po celou dobu v kontaktu přes telefon nebo internet. Strávil jsem ve Velké Británii bezmála dva týdny a zkusil jsem si také, jaké je to být celou dobu sám. Věřím, že mi čas strávený tady na ostrovech dal něco do mého badmintonu. Chtěl bych poděkovat všem mojim sponzorům a také Radku Votavovi a Pavlu Floriánovi za pomoc při vyřizování potřebných věcí k pobytu.

Teď se po 17ti dnech vracím domu a moc se tam těším.