FS Slovenska

Třetí místo ve čtyřhře

V posledním únorovém týdnu jsem v Trenčíně odehrál další mezinárodní turnaj, a to FS Slovenska. Na turnaj jsem odcestoval společně s klubovými spoluhráči Ondřejem Králem, Tomášem Švejdou a Sabinou Milovou. Turnaje se s námi měl ještě účastnit trenér Radek Votava, který ale kvůli nemoci musel zůstat doma. Do soutěže jsem nastoupil ve všech třech disciplínách. Ve dvouhře, ve čtyřhře s Tomášem Švejdou a smíšené čtyřhře se Sabinou Milovou.

Turnaj pro mě začal už ve středu, když jsem okolo druhé hodiny nastoupil s Tomášem ke kvalifikačnímu zápasu ve čtyřhře. Utkali jsme se s domácími hráči Adam Horák – Peter Hrnčár. S tímto kvalifikačním zápasem jsme neměli sebemenší problém a po setech 21:8 a 21:9 jsme tak postoupili do hlavní soutěže, které se hrála až ve čtvrtek.

Ve čtvrtek už mě čekala první kola všech disciplín. Vše začalo smíšenou čtyřhrou, ve které jsme se Sabinou v prvním kole přehráli německý pár Hannes Gerberich – Annabella Jäger ve dvou setech 21:15 a 21:13. Podali jsme dobrý výkon, hlavně jsme byli soustředění na podání, příjem a dobrou rozehrávku přes síť, ze které jsme se dostávali do aktivity a výměny ukončovali.

Po smíšené čtyřhře jsem hrál dvouhru proti polskému hráči Krzysztofu Jakowczukovi. I když jsem se na zápas dobře připravil, moc se mi nepovedl. V prvním setu jsem měl obrovský problém s orientací a každý druhý míč jsem neviděl. Nedařilo se mi ani ve hře u sítě, a tak má rozehrávka končila buď soupeřovou smečí nebo vítězným zabitím. První set jsem prohrál 10:21. Ve druhém setu se hra srovnala. Díky změně stran jsem lépe reagoval na hru u sítě a dokázal tak soupeře dostávat pod tlak. Bohužel jsem v koncovce nevyužil dva setboly, a i ve druhém setu jsem prohrál tentokrát 22:24 a turnaj ve dvouhře pro mě skončil už v prvním kole.

V pozdních večerních hodinách jsme s Tomášem hráli ještě čtyřhru, ve které jsme ve dvou setech 21:18 a 21:8 přehráli ukrajinskou dvojici Oleksandr Kolesnik – Mykola Martynenko. V zápase se nám povedlo dobře tlumit rychlou drajvovou hru Ukrajinců a poté se dostat do následné aktivity, ze kterých soupeři chybovali.

Druhá kola byla na programu v pátek. Hned v devět hodin jsem se Sabinou rozehráli smíšenou čtyřhru proti švédskému páru Filip Svensson – Berfin Aslan. Do zápasu jsme vstoupili výborně, když jsme soupeřům hned od podání nedali šanci a třetím úderem jsem je dostávali pod tlak. První set jsme tedy vyhráli 21:16. Ve druhém setu nám po vlažné rozehrávce hodně utekl začátek a prohráli ho 13:21. Ve třetím setu jsme ale vše soupeřům vrátili a když jsme asi po třech minutách za stavu 11:1, bylo vše na dobré cestě, náskok jsme si díky dobrému podání a pestré rozehrávce udrželi a celkově třetí set vyhráli 21:13 a postoupili tak do čtvrtfinále.

Ve čtyřhře s Tomášem jsme stáli před výzvou. Když jsme se koukali ve čtvrtek večer na zápas našich soupeřů, dokázala v něm mladá dvojice z Tajwanu porazit nasazené polské hráče. S Tomášem jsem dosud žádný zápas proti Asiatům neodehráli a věděli jsme, že nikdy to není lehké, a proto jsme si šli zápas užít s tím, že se budeme snažit hrát naši hru. To se nám proti dvojici Chang Fang-Chi – Chen Zhi Ray docela dařilo. V celém zápase bylo důležité výborné podání, příjem a následný další úder, který neměl být hraný moc rychle, protože se míč rychle vracel, ale ani moc pomalu, jinak bychom se dostali hned pod tlak. Podařilo se nám ovládnout hru u sítě a přecházet do útoku, kterým jsme většinou výměny končili. První set jsme vyhráli 21:17. Ve druhém setu nám trochu nešťastně utekla koncovka a prohráli ho 18:21, ale naopak ve třetím setu se na náš štěstí usmálo a několika přesných úderech na síti, které otíraly pásku a odvráceném mečbolu, jsme se dotáhli po výsledku 23:21 do vítězného konce a postoupili tak do čtvrtfinále.

Čtvrtfinálový blok začal v pět hodin odpoledne. Hned v tu dobu jsme se Sabinou nastoupili do smíšené čtyřhry proti Tajwancům Lin Yong Sheng – Lin Hsiang Ti. V tomto zápase jsme se setkali s úplě jinou úrovní hry. Hned od podání soupeře bylo vše v jiné rychlosti. Bylo pro nás těžké reagovat na nečitelnou rozehrávku. Tento čtvrtfinálový zápas jsme nakonec prohráli 11:21, 13:21 a museli jsme se spokojit s konečným pátým místem, které je pro nás v této konkurenci výborným výsledkem.

Ve čtyřhře s Tomášem jsme se o postup do semifinále utkali s druhou nasazenou dvojicí Peyo Boichinov – Ivan Panev z Bulharska. Ze všech možných soupeřů v pavouků byli tito dva nejpřijatelnější, a tak jsme s Tomášem živili šance na úspěch. V prvním setu jsme se dobře popasovali s podáním a ve hře u sítě jednoduchou hrou jsme soupeře překvapili, když jsme první set vyhráli 21:15. Ve druhém setu už se začaly více hrát výměny a v úvodu jsme podlehli hře soupeřů a ti měli mírný bodový náskok. To vše se ale po přestávce srovnalo a až do koncovky byla hra vyrovnaná. Ve druhém setu jsme měli mečbol, který jsme bohužel nevyužili a druhý set jsme nakonec prohráli 20:22. Třetí set jsme už začali lépe a hru jsme si po celý set drželi až do závěru, a nakonec jsme ho ovládli 21:16 a postoupili tak do našeho první semifinále na dospělém mezinárodním turnaji.

Všechna semifinále se hrála v sobotu dopoledne. Naše čtyřhra byla až jako poslední zápas a našimi soupeři v ní byla tajwanská dvojice Lu Chen – Ye Hong Wei, mimo jiné vítězové Austrian International Challenge z minulého týdne. Začátek zápasu pro nás byla docela škola. Soupeři na nás doslova vlétli a my se v jejich rychlosti moc neorientovali. První set jsme prohráli celkem rychle 8:21. Do druhého setu jsme šli s tím, že není co ztratit zkusíme nechat na kurtu vše, aby se hrálo déle než úvodní sada. To se nám povedlo. Přes hru u sítě jsme se dostávali více do aktivity a začali dělat více bodů v útoku. Nicméně to na tuto asijskou dvojici nestačilo a ve druhém setu jsme prohráli 16:21. I tak jsem za tento zápas rád, protože ve druhém setu se nám povedlo chvilkama soupeřům vnutit naši hru a měli z ní body. Celkové třetí místo na takto obsazeném turnaji je pro nás s Tomášem velký úspěch.

Závěrem bych rád poděkoval trenéru Radku Votavovi, který nám dával do každého zápasu rady na dálku, firmám FZ Forza Česká republika a Prefa Hubenov za podporu.